fbpx

Pazartesi - 8:30 - 18:30, Cumartesi - 8:30 - 17:00

Sepetiniz boş

Araçlarınıza Dair Herşey

Araçlarınıza ve Tuning işlemlerine dair herşeyi bulabileceğiniz blog alanımızı inceleyebilirsiniz..

Ağır vasıta ve hafif ticari araçlarda yükten, yolcudan veya klima kullanımlarından kaynaklı ilk kalkışlar da araçlarda güç kaybı olmaktadır. Bu tür durumlar da aracın daha fazla güce ihtiyaç duyulduğu düşünülerek sürücüler daha fazla gaza basarlar  fakat bu işlem güç vermez sadece yakıtın fazla yakılmasına neden olur.

Bu tür araçların teknik özelliklerinde aracın motoruna ait olan güç ve tork değerleri görülebilmektedir.

Güç: BG (Beygir Gücü) HP (Horsepower) birimleriyle ifade edilir. 1 Beygir  75 kg’lık ağırlığı 1 saniye de 1 metre yukarı kaldırabilecek güç olarak tanımlanır. Bu da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği varsayılarak beygir denilmiştir.

Tork:  Tork motordan tekerleğe iletilen kuvvettir. Birimi NM (Newtonmetre)’dir. Günümüzde araçların çekişi olarak da söyleyebileceğimiz tork kamyon, otobüs, traktör gibi araçlar da yüksek değerleri olmaktadır. Bunun nedeni ise yük taşıyan araçlar aracın hızından çok aracın çekişine ihtiyaç duyulur.

Torkun diğer bir oto terimi olarak anlamı da esnekliktir. Devir bandında torku yüksek olan araçlar hızlanmalardadaha başarılıdır. Torku yüksek olan araçlar da rampa çıkarken fazla devir yapmadan hızını koruyabilir fakat torku az olan araçlar da ivmesini koruyabilmesi için vites düşürerek hızını attırması gerekebilir.

Uygulamalar ideal araç performanslarını artırımı motora zarar vermez, motor ömrünün uzamasını sağlar. Kalkış rahatlığı debriyajın rampalarda gereksiz aşınmasını önler ve rampalarda vites düşürmeden rahat ve kolay kullanım sağlar. Bu performanslar yakıt ekonomisini sağlamaktadır.

Dolayısıyla profesyonelce yapılmış chiptuning işlemi aracınıza zarar vermenin aksine aracınızın yakıt tüketimini ve performansını artırır. Daha açık ifadeyle chiptuning araçtaki potansiyeli oratya çıkarmaktır.

Volkswagen Crafter aracı günümüzde aktif olarak kullanılan ticari araçtır. Bu araç üzerinde Dizel Partikül Filtre (DPF) ve Egzoz geri dönüşüm valf (EGR) sistemi mevcuttur.

Türkiye’de sadece Magicmotorsport Magpro2 X17 tarafından OBD üzerinden okuyup yazabileceğiniz Volkswagen Crafter araçlarda Dpf İptali ve Egr İptali uygulamaları yapmak artık mümkündür.

Online Oto Parça Facebook

 
Oto Yedek Parça Online Pazar Yeri
Facebook Grubu · 185 üye
Gruba Katıl
Bu platformda oto parça ilanlarına göz atabilir, ilan sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz.
 

İletişim

Merkez Adana Adres:
Onur Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı Kiza İş Merkezi A2 Blok Kat : 2 No: 25 437/3 Seyhan / Adana 
Telefon / Whatsapp / Satış:
0 532 111 02 30
E-mail:
info@nitrobilisim.com.tr
Skype:
nitrosatis01

İstanbul Şube Adres:
İkitelli OSB. Mah. Beyaz Tower 6. Cadde No:197 D31 Başakşehir / istanbul 
Telefon / Whatsapp / Satış:
0 532 111 02 30