English
Search
Back to All Blog Posts

Jetskilerde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Jetskilerde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Deniz Araçlarında Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak Otomotiv sektörü de gelişme göstermiş ve üretilen araçlar tamamen elektronik donanıma sahip olmuştur.

Bu donanımın kontrolü de Elektronik kontrol ünitesi (ECU) dediğimiz bir beyin ile yönetilir durumdadır. Aracın bütün donanımı sensörler aracılığı ile bu beyine iletilir ve oradan aldığı komutlarla çalışırlar.

Kara araçlarında olduğu gibi deniz araçlarında da aynı sistem geçerlidir. ECU tarafından yönetilen bu deniz araçları ile tork ve hız kontrolü sağlandığı gibi gerekli dosya düzenlemeleri ile yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır.

Deniz araçları içerisinde Jetski’lerin yeri ayrıdır. Tehlikeli olduğu kadar hız tutkusu olanların vazgeçilmez deniz aracı olan Jetskilerde performans çok önemlidir. Kullanıcı genellikle bu aracından maximum düzeyde faydalanmak istersen yakıttan da tasarruf etmek ister.

Peki Jetskilerde hem tork hem hız artışı yapılırken aynı zamanda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Son dönem üretilen bütün araçlarda olduğu gibi Jetskiler de bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) ile yönetilmektedir. Ecu dan sensörler aracılığı ile enjektörlere giden verilerle yakıt püskürtme seviyesi ayarlanabilmektedir.

Deniz Araçlarında Yakıt Tasarrufu sağlamak için hangi cihaz kullanılır?

Jetskilerde gerek Tork yükseltme gerekse hız artırımı yapmak ve tüm bunları yaparken de yakıttan tasarruf sağlamak ancak araç beyninde yapılacak yazılımsal değişiklik ile mümkün olmaktadır.

Bu işlem yapmak için en ideal cihaz Magicmotorsport un üretmiş olduğu Flex Programlama Cihazıdır.
Jetski beyninden Flex Programlama cihazı ile çekilen dosya konusunda profesyonel ekip tarafından yeniden düzenlemekte ve araca tekrar yüklenerek bu avantaj sağlanabilmektedir. Bu işleme Chip tuning işlemi adı verilmektedir.

Nitro Mekatronik Magicmotorsport firmasının Türkiye distribütörü olarak Flex Programlama Cihazının satışı ve satış sonrası desteği ile sektöre yön vermektedir.

Aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu konusunda profesyonel Dosya düzenleme ekibi ile en başarılı Chip Tuning hizmetini otomotiv sektörünün her aşamasında olduğu gibi deniz grubu araçlarında da sunmaktadır.

Comments
Write a Comment Close Comment Form
whatsapp-icon