English
Search
Back to All Blog Posts

Mercedes Vi̇ano Chi̇p Tuni̇ng İşlemi̇

Mercedes Vi̇ano Chi̇p Tuni̇ng İşlemi̇

Chiptuning Nedi̇r ?

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından yönetilen tüm motorlu araçlarda, mevcutta var olan Hız, Tork, ve yakıt kullanımında yazılım işlemi ile değişiklik yapılması işlemine Chip Tuning diyoruz.

Araçta bulunan beyin; şanzıman, krank mili gibi aktarma organlarından aldığı güç ve zorlanma durumları gibi bilgileri sensörler aracılığı ile motora ileterek ona göre bir güç ve tork üretilmesini sağlar.

Günümüz motor kontrol teknolojisi ciddi oranda dijital bir hal almıştır. Aracınızın motor kontrol ünitesine gönderdiğiniz gaz pedalı komutları bir çok hesaplama sonrasında motor tepkisi olarak hissedilir. Bu hesaplamalar tepkinin gecikmesine sebep olur.

Gaz tepkisi gecikmesi günlük kullanımda sıkıcı bir hal alabilir. Chiptuning sayesinde gaz tepkisi hızlanır ve verdiğiniz gaz pedalı komutları daha hızlı ve güçlü cevaplanır.

Bu durum sollamalar, kalkışlar gibi günlük kullanımda hızlı tepki gerektiren sürüş koşullarında aracınıza duyduğunuz güveni arttırır.

Mercedes Vi̇ano Chi̇p Tuni̇ng İşlemi̇

Mercedes marka araca yapılan Chip Tuning işlemi, öncesi, işlem sonrası ve araçta oluşan farklılıkları aşağıda görebilirsiniz. Aracınıza yaptırmak istediğiniz bu işlemde müşteri memnuniyeti ön planda tutulmaktadır ve yapılan chiptuning işlemleri garantilidir.

Mercedes Viano… -> 20102 22 CDI aracın orijinal gücü 150HP / 340NM ‘dir.
Yapılan Chip Tuning işlemi sonrasında aracınız 180HP / 400NM ’ye ulaşmaktadır. Chip tuning işlemi sonrasında aracınızda oluşan fark ise 30HP / 60NM’dir.

Aracınıza yapılan bu işlem aracınıza bir zarar vermemekle beraber aracınızın motor ömrünüde korumakta.

Nasil Yapilir ?

Tuning işlemi , aracın motor kontrol ünitesinin okunup, yazılımın modifiyeli hale gelmesi ve tekrardan aracın motor kontrol ünitesine yazılması ile hallolur. Öncelikle bir adet Ecu programlayıcıya ihtiyacınız vardır. Magicmotorsport ürünü olan Flex cihazımız ile aracın motor beynini okuyoruz.

Bünyemizde bulunan profesyonel tuner larımıza motor beyni yazılımını gönderiyoruz.

Yazılımda istediğimiz değişikliği belirtiyoruz. Örneğin araca chip tuning yaptırmak istiyoruz. Yazılımda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra aracın motor kontrol ünitesine modifiye edilmiş dosya tekrardan yazılıyor.

Değiştirilmiş olan ecu, güncel sinyaller göndererek araçtaki güç ve tork değerleri artmış oluyor.

Chip Tuning işlemi ile alakalı merak ettiğiniz ve aklınıza takılan soruları Sıkça Sorulan Sorular kısmında bulabilir ve merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
Write a Comment Close Comment Form
whatsapp-icon