English
Search
Back to All Blog Posts

Mitsubishi L200 Araçta DPF ve EGR Çözümlenmesi

Mitsubishi L200 Araçta DPF ve EGR Çözümlenmesi

Mitsubishi L200 Araçta DPF ve EGR Çözümlenmesi


Mitsubishi L200 aracı günümüzde aktif olarak kullanılan ticari araçtır, L 200 mitsubishi ‘ nin en çok satan ve üstelik arazide en çok tercih edilen modelidir . Bu araç üzerinde Dizel Partikül Filtre ( DPF ) ve Egzoz geri dönüşüm valf ( EGR ) sistemi mevcuttur.

Türkiye’de sadece Magicmotorsport FLEX cihazı tarafından OBD üzerinden okuyup yazabileceğiniz Mitsubishi L200 araçlarda Dpf çözümü ve Egr çözümü yapmak artık çok kolay.

Dpf Ve Egr Çözümlenmesi̇ ?

 

Dizel Partikül Filtresi (DPF) yeni nesil dizel motorlarda yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazların ayrılmasına yardımcı olan sistemdir.
Egzoz sistemine bağlı DPF, yanma sırasında ortaya çıkan zehirli gazın %75’ini filtrede korur fakat geriye kalan kısım filtreyi tıkamaktadır.

Bu olay zaman içinde partikül filtresinin tıkanmasına yol açar ve sistem ekranda uyarı verir.

Egr sistemi egzoz gazlarının devir daim işlemini yapmaktadır. Devir daim yapan parçaya EGR valfi denir. Egr valfi zamanla aşınır bu durumdan dolayı aracın performansını düşürür ve arızalanmasına sebep olabilir.

DPF ve EGR özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır.
Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.

Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde DPF ve EGR problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların çözümleme işlemi uygulanmaktadır. Bu parçaların çözümlenmesi araca hiçbir zarar vermez.

Dpf Ve Egr Sorunlari Nasil Çözümleni̇r ?

 

Yazılım ile çözümlenebilen EGR,DPF,SCR sistemleri aracın motor kontrol ünitesinin okunup, yazılımın modifiyeli hale gelmesi ve tekrardan aracın motor kontrol ünitesine yazılması ile hallolur. Öncelikle bir adet Ecu programlayıcıya ihtiyacınız vardır. Magicmotorsport ürünü olan Flex cihazımız ile aracın motor beynini okuyoruz.

Bünyemizde bulunan profesyonel tuner larımıza motor beyni yazılımını gönderiyoruz. Yazılımda istediğimiz çözümlenmesi gereken sistemi belirtiyoruz.

Örneğin aracın EGR sistemi arızalı. Yazılımda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra aracın motor kontrol ünitesine modifiye edilmiş dosya tekrardan yazılıyor.

Değiştirilmiş olan ecu, güncel sinyaller göndererek araçtaki arızaları çözümlemiş oluyor. Gerek maliyeti gerekse zamandan edilen tasarruf ile en çok tercih edilen çözümleme yöntemi budur.


Sistemin baştan onarımı veya arızalı parçaların bulunup onarımı oldukça zahmetli, pahalı ve de vakit isteyen çözüm yollarıdır.
İsterseniz bir ecu programlama cihazı alarak siz de bu arızaların üstesinden kendiniz gelebilirsiniz, isterseniz de Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Nitro Mekatronik Garajlarından hizmet alabilirsiniz.

Comments
Write a Comment Close Comment Form
whatsapp-icon