English
Search
Back to All Blog Posts

Ecu Programlama Cihazlarıyla Obd İle Okunan Yazılım Bench Olarak Yazılır mı?

Ecu Programlama Cihazlarıyla Obd İle Okunan Yazılım Bench Olarak Yazılır mı?


Ecu programlama cihazlarıyla OBD2’den okuduğumuz yazılım dosyaları bench olarak yazmamız %99 oranında mümkün değildir. Çünkü Obd’den okunan dosya içeriğinde yalnızca flash bir bölümü (MAPS-INTERNAL FLASH- EXTERNAL FLASH) içerir.

Bu durum Flex full okuma özelliği ile karıştırılmamalıdır. Magicmotorsport Flex yazılım cihazı ile okunan full okuma durumu, Bench’den klonlama işlemi yapmak için uygundur.  


Klonlama İşlemi Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Her yazılım içerisinde bir OTP yani (One Time Programing) bölümü bulundurur. Bu bölüm ilk programlama için üretici otomobil markaları tarafından oluşturulmuştur.

Bu dosyalar arızalanan motor veya şanzıman beyninden full backup olarak çekilerek sıfır veya ikinci el herhangi bir beyne tekrardan yazılır. Bu işlem bench yöntemi ile full backup okuyup yazılarak yapılır.

Flex ile full backup yapabilmek için en az bir “Flash” ve bir “Eeprom” gerekir. Flex yazılım ecu programlama cihazı birçok bench okuma işleminde bunları size sunar ve çok kısa sürede beyindeki yazılımı full backup olarak alır.

Bench okuma dediğimiz durum, beynin içerisini açıp herhangi bir işlem yapmadan yalnızca beynin pin uçlarından doğru bağlantılar yapılarak (bağlantı şemaları program içerisinde mevcuttur) beyne bağlanıp okuma yazma işlemi yapabildiğimiz işlemdir. 

Motor Beyinlerine Yazılım Yapacağımızda Karşılaşacağımız Bölümler


Genelde Flex ecu programlama cihazıyla motor beynine pin uçlarıyla bağlantı yaptıktan sonra okuma için karşımıza MAPS- INTERNAL FLASH- EXTERNAL FLASH- INTERNAL EEPROM- EXTERNAL EEPROM bölümler çıkar.

Obd, bench veya boot ile okuma gerçekleştirilebilir. Bench ile Boot okuma arasında da bazı farklar vardır. Bu durum Obd’den okumaya göre daha az fark içerir.

Bizlerin tavsiyesi Obd ile okuduğunuz dosyaları obd ile Bench ile okunanlar Bench, Boot ile okuduklarınızı Boot ile geri yazmanızdır.

Diğer şekilde Obd ile okuduğunuz dosyaları Bench veya Boot ile yazdığınız da araçta bazı sorunlar meydana gelebilir.

Araçta marş basmama, düzensiz rölanti, stop etme gibi sorunlar oluşabilir.

Bu işlemleri yapmadan önce aracın orijinal dosyalarını herhangi bir sorunun önüne geçebilmek için elinizde bulundurmalısınız.

Comments
Write a Comment Close Comment Form
whatsapp-icon