English
Search
Back to All Blog Posts

Traktör Chiptuning Uygulaması Nasıl Yapılır?

Chip Tuning Nedi̇r ?

 

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından yönetilen tüm motorlu araçlarda, mevcutta var olan Hız, Tork, ve yakıt kullanımında yazılım işlemi ile değişiklik yapılması işlemine Chip Tuning diyoruz.

Araçta bulunan beyin; şanzıman, krank mili gibi aktarma organlarından aldığı güç ve zorlanma durumları gibi bilgileri sensörler aracılığı ile motora ileterek ona göre bir güç ve tork üretilmesini sağlar.


Traktörlerde Chiptuning


Bu işlem Traktörler için de geçerlidir. Normal şartlarda Üretim yapan traktör firmaları da yeni motorlar üretmek yerine aynı motor üzerinde yazılımla müdahale ederek yeni model olarak kullanıcılarına sunmaktadır.

Yani Motorları, silindir hacimleri, boyutları aynı olup 130 Beygir güç üreten bir traktör yazılım ile 150-160 beygire yükseltilerek farklı model gibi kullanıcıya sunulmaktadır.

 

Nasil Yapılır ?

Tuning işlemi, aracın motor kontrol ünitesinin okunup, yazılımın modifiyeli hale gelmesi ve tekrardan aracın motor kontrol ünitesine yazılması ile hallolur. Öncelikle bir adet Ecu programlayıcıya ihtiyacınız vardır.

Magicmotorsport ürünü olan Flex cihazımız ile aracın motor beynini okuyoruz. Bünyemizde bulunan profesyonel tuner larımıza motor beyni yazılımını gönderiyoruz.

Yazılımda istediğimiz değişikliği belirtiyoruz. Örneğin araca chip tuning yaptırmak istiyoruz.

Yazılımda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra aracın motor kontrol ünitesine modifiye edilmiş dosya tekrardan yazılıyor. Değiştirilmiş olan ecu, güncel sinyaller göndererek araçtaki güç ve tork değerleri artmış oluyor.

Flex ECU Programlama Cihazı ile Traktörlerde Çiftçiler için büyük önem taşıyan zaman ve yakıt tasarrufunu sağladığınız gibi aracınızdaki aşınmaları da minimum seviyeye düşürmüş, verimliliği artırmış olursunuz.

Mesela Chip Tuning öncesinde 4. Vites ile 4-5 km hızla işlem yaparken Ecu ya yapılan yeni yazılımla Chip tuning sonrası 5. Vites 7-8 km ye varan işlem ile büyük avantaj sağlanabilmektedir.

Traktörlerde ve diğer araç gruplarında gerçekleştirilen chiptuning işlemleri hakkında Nitro Mekatronik Garajlarında uzman ekiplerden bilgi almak, size en yakın Garajları öğrenmek ya da merak ettiğiniz sorular için Nitro Mekatronik Web adresini ziyaret edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Comments
Write a Comment Close Comment Form
whatsapp-icon