Pazartesi - 8:30 - 18:30, Cumartesi - 8:30 - 17:00

Sepetiniz boş

Kurumsal

Nitro Group ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dtc İptali


DTC, Diagnostic Trouble Code’un kısaltmasıdır ve P ile başlayıp ISO standardında 4 haneli bir kodu ifade eden (örneğin P2080 – oksijen sensörü arızası)

Aracınızda bir arıza olduğu zaman hangi parçanın arızalı olduğunu gösteren bir tespit sistemidir. 

Araçta olası bir problem olduğunda Motor beynine sinyal gönderen bu sistem ayrıca aracınızın gösterge ekranında da belirerek sizleri uyarmaktadır. 

Fakat günümüz teknolojisinde Elektronik kontrol ünitelerinde(ECU) ve Araç üzerindeki parçalarda arıza olmamasına karşılık sorun çözümlenememektedir. 

DTC iptali ile bu çözümlenemeyen sorunlar yazılımsal olarak çözümlenmekte ve göstergeniz de yanan arıza lambası (DTC Lambası) sönmektedir. 

DTC iptali yada DTC Leak dediğimiz işlem aracın bir daha hiçbir zaman o hata kodunu vermemesi durumudur. 

Peki ama arızalı bir parçayı/sensörü değiştirmek yada tamir etmek varken neden elektronik kontrol ünitesi üzerinde yazılım değiştirilerek iptal işlemi yapılır?

Sel yada ağır kaza durumlarında araçların tesisatları ağır hasar alabilir yada hafif ticari araçlar’da yüksek KM sonrasında aracın motor iç tesisatı ısıdan, tozdan yada benzeri durumlardan zarar görebilir,yada araç fabrikasyon olarak tesisat arızalı olabilir.

Araç üzerinde bulunan basit bir sensör değiştirilse de,tesisatı baştan çekilse de arıza vermeye devam edebilir yada LPG takılı benzinli bir aracın oksijen sensörü ne kadar LPG ayarı yapılırsa yapılsın arıza vermeye devam edebilir. 

Bu durumda araç sürekli olarak motor arıza ışığı yakacak ve aracın daha ciddi bir arızası olduğu zaman önemsenmeyecek ve araç kullanılmaya devam edilecektir.

Bu sebeplerden dolayı aracın Ecu bilgileri uzman personellerimiz tarafından okunur ve Ecu da bulunan Dtc(arıza kodu) silinir. Magicmotorsport ürünleri ile Dtc iptalini gerçekleştirebilir, araç gösterge ekranında ve Ecu'da bulunan arızaları silebilirsiniz.

Magicmotorsport Yetkili Türkiye Distribütörü Nitro Group

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bülten

Kullanıcı Menüsü

İletişim

Merkez Adana Adres:
Onur Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı Kiza İş Merkezi A2 Blok Kat : 2 No: 25 437/3 Seyhan / Adana 
Telefon:
0 532 111 02 30
Whatsapp / Satış:
+90 530 151 80 14
E-mail:
info@nitrobilisim.com.tr
Skype:
nitrosatis01

İstanbul Şube Adres:
İkitelli OSB. Mah. Beyaz Tower 6. Cadde No:197 D31 Başakşehir / istanbul 
Telefon / Satış:
0531 104 09 99